Gezici Kütüphane

 

Milli Kütüphane’ye bağlı olarak hizmet veren Gezici Kütüphane  1974 Barış Harekatı’ndan sonra güney Kıbrıs’tan göçmen olarak gelip yerleşen kırsal kesim ilkokullarına hizmet götürmek için hizmete konulmuştu.

Günümüzde yaklaşık 6000 adet dermesiyle 44 yerleşim yerindeki ilkokullarahizmet götürmektedir. Ziyaret edilen ilkokulların yakın çevrelerinde hizmet alabilecekleri halk kütüphaneleri bulunmamaktadır.

Gezici Kütüphane sadece ilkokullara hizmet verdiği için dermesi yoğunlukla ilk okuma kitapları, öykü, masal, eğitim programlarını destekleyici kaynaklardan oluşmaktadır. Gezici kütüphaneden ayni zamanda öğretmenlerde yararlandığı için yetişkinlere yönelik eserler ve kaynak eserlerde bulunmaktadır.

Gezici Kütüphanenin dermesi çağdaş kütüphanecilik anlayışına uygun olarak Dewey Onlu Snıflama Sistemi 20. Basıma göre sınıflanmıştır.

Kütüphaneyi kullanan çocuklara kolay ve doğru seçimde yardımcı olabilmek için eserlerin sınıflama numaraları yaş gruplarına göre renklendirilerek yazılmıştır.

Gezici kütüphane ziyaret programı çerçevesinde ayda bir ilkokullara gidebilmektedir. Öğrenciler ve öğretmenler şeçtikleri eserleri bir ay ödünçlendirilmektedirler. Bu süre içerisinde öğretmenin gözetiminde sınıf arkadaşları ile seçtikleri eserleri değiştirip daha çok kitap okuma şansına sahiptirler.

Kırsal kesimde öğrenim gören çocuklarımızın ilk karşılaştıkları kütüphane türü gezici kütüphanedir, bu nedenle kütüphanenin dermesinin zenginleştirilmesine  ve güncelleştirilmesine özen gösterilektedir.  Gezici kütüphanenin teknik işlemleri milli kütüphane tarafından yürütülmektedir böylece kütüphaneler arası bir standart uygulanmış olmaktadır. Çocuklarımızın kütüphane kullanımlarının bilinçlendirilmesi bakımından da kütüphaneler aradı standartın önemi büyüktür.

Gezici Kütüphane’nin derme deposu Milli Kütüphane’dedir. Görevli kütüphaneci belli zaman aralıklarında deermesinde değişikliker yapıp dermesinin çeşililiğini korumaktadır.

Gezici kütüphanenin bugün hizmet verdiği modern aracı Türkiye Cumhuriyeti Kültür Bakanlığı tarafından toplumumuza hediye edilmiştir.